logo
hrrps://www.ijs.si



Jedrska energija po svetu

  • Japonska:

Fukušima po desetih letih – največji izziv je odstranjevanje ostankov goriva. Za uspešnost naloge je potrebno mnogo boljše poznavanje podrobnosti znotraj reaktorskih sredic. Zaradi izredno močnega sevanja v ostankih sredic bo potrebno v velikem merilu razviti metode in opremo, kot je še ni bilo. V treh uničenih reaktorjih ostaja približno 900 ton ostankov staljenega goriva (“corija”). Vlada in TEPCO (Tokyo Electric Power Company) ocenjujeta, da bo za sanacijo potrebno 30 – 40 let.

  • Nemčija:

Nemška vlada je s štirimi energetskimi družbami sklenila sporazum o kompenzaciji (2,8 milijard EUR)  za prisilno ustavitev jedrskih elektrarn po nesreči v jedrski elektrarni v Fukušimi leta 2011. Po izjavi vlade bodo zadnjo jedrsko elektrarno ustavili najkasneje konec leta 2022. V Nemčiji obratuje še 6 jedrskih elektrarn, ki so leta 2020 poslale v omrežje 11,3% vse električne energije.

  • Nemčija:

Nemška vlada je s štirimi energetskimi družbami sklenila sporazum o kompenzaciji (2,8 milijard EUR)  za prisilno ustavitev jedrskih elektrarn po nesreči v jedrski elektrarni v Fukušimi leta 2011. Po izjavi vlade bodo zadnjo jedrsko elektrarno ustavili najkasneje konec leta 2022. V Nemčiji obratuje še 6 jedrskih elektrarn, ki so leta 2020 poslale v omrežje 11,3% vse električne energije. Več na povezavi.

  • Združeni arabski emirati:

Upravni organ je izdal obratovalno dovoljenje za jedrsko elektrarno Barakah 2. Nawah Energy Company, ki upravlja in vzdržuje elektrarno, je izjavila, da je upravni organ izdal dovoljenje po strogem in neodvisnem preverjanju vključno s predzagonskim pregledom organizacije WANO (World Association of Nuclear Operators). Več na povezavi.

  • Republika Češka:

Upravni organ Republike Češke je podelil lokacijsko dovoljenje za največ dva reaktorja na lokaciji Dukovany. Državno elektrogospodarsko podjetje ČEZ namerava zgraditi en reaktor III+ generacije z močjo 1200 MW, vendar so zaprosili za dovoljenje za dve enoti.