logo
hrrps://www.ijs.si


Jedrska energija po svetu

  • Evropa:

106 reaktorjev v 13 državah EU je v letu 2019 po podatkih Eurostata proizvedlo 765 337 GWh električne energije oz. 26% celotne proizvodnje elektrike. Podatki, v katerih nista vključeni Združeno kraljestvo in Švica, kažejo, da je jedrska energija največji vir neogljične elektrike v EU.

  • ZDA:

Poročilo Nacionalne akademije znanosti, inženirstva in medicine v ZDA poziva Ministrstvo za energijo in privatno industrijo, da začne takoj z investicijami, da bi imeli do leta 2035-2040 obratujočo pilotsko fuzijsko elektrarno. Glede na poročilo ima fuzijska energetika možnost, da prispeva k prispeva k prehodu na nizkoogljično elektroenergetsko infrastrukturo.

  • Evropa:

ITER – Evropski svet je za projekt odobril 5.61 milijarde EUR novega financiranja do leta 2027. Svet je izjavil, naj bi po ocenah Evropske komisije prvo plazmo vžgali decembra 2025. Polno obratovanje je predvideno za leto 2035.

Svet je tudi izjavil : « Fuzije kot komercialni vir energije za proizvodnjo elektrike ni pričakovati pred pred letom 2050. »

  • Francija:

Upravni organ Francije ASN je odobril podaljšanje obratovalne dobe najstarejših jedrskih elektrarn v državi za desetletje – na 50 let od prvotnih 40. ASN je potrdil, da bo 32 JE z močjo 900 MW, ki so bile zgrajene večinoma v osemdesetih letih, lahko obratovalo še dodatnih10 let.