logo
hrrps://www.ijs.si


Jedrska energija po svetu

  • Evropa:

Evropska komisija je uradno predstavila predpise za označevanje jedrske energije kot trajnostne v skladu s svojimi predpisi o finančni taksonomiji, s čimer je končala večmesečno negotovost in prerivanje glede tega, ali bi industrija imela pomembno mesto pri prehodu bloka na nič ogljika.

Zakonodaja pomeni, da bo jedrska energija zdaj označena kot “zeleni” vir energije, ki bi lahko prispeval k prehodu Evrope na podnebno nevtralnost. Več na povezavi.

  • Argentina:

Državni podjetji Nucleoeléctrica Argentina in China National Nuclear Corporation sta podpisali pogodbo o inženiringu, nabavi in gradnji (EPC) za gradnjo jedrske elektrarne HPR1000, ki jo dobavi Kitajska, v jedrski elektrarni Atucha III.

Nobeno podjetje ni povedalo, koliko je bila pogodba vredna, vendar so v medijih skupni stroški načrtovane enote znašali 8,3 milijarde dolarjev. Gradnja naj bi se začela do konca leta.

  • Finska:

Finska organizacija za ravnanje z jedrskimi odpadki Posiva bo leta 2023 izvedla poskusno vožnjo za dokončno odstranjevanje izrabljenega jedrskega goriva v tovarni za inkapsulacijo Onkalo in globokem geološkem odlagališču z uporabo navideznih gorivnih sklopov.

Posiva je dejala, da načrtuje, da bodo organizacije za ravnanje z odpadki iz celega sveta sodelovale v poskusnem zagonu. “S sodelovanjem bodo lahko pridobili edinstveno znanje in izkušnje, ki bodo koristili programu globokega geološkega odlagališča,” so sporočili iz podjetja.